W dniach 18-20.września  2013 roku  miały miejsce symulowane obrady ONZ. Wydarzenie to pod nazwą Olsztyn Model United Nations zostało zorganizowane przez grupę uczniów ze Szkolnego Klubu Europejskiego z II Liceum Ogólnokształcącego im. K.I. Gałczyńskiego w Olsztynie koordynowanych przez nauczyciela geografii oraz założyciela Klubu - pana Andrzeja Ciesielskiego . Jest to pierwsza tego typu konferencja w regionie, choć od wielu lat odbywają się one w dużych miastach w całej Polsce. Zaproszone zostały najlepsze szkoły w kraju oraz kilka zagranicznych.

Obrady rozpoczęto na uroczystej Ceremonii Otwarcia w Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie. Mieliśmy okazję gościć przedstawicieli z Kuratorium Oświaty oraz Urzędu Miasta, gdyż inicjatywę uczniów II LO objął swoim patronatem Prezydent Miasta. Po południu delegaci przenieśli się na Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, który udostępnił sale na potrzeby konferencji. Debaty kontynuowano w trzech różnych komisjach- Security Council (Rada Bezpieczeństwa), Disarmament and International Security Committee (Komitet ds. Rozbrojenia i Międzynarodowego Bezpieczeństwa) oraz Economic and Social Council (Rada Gospodarcza i Społeczna). Aby jak najlepiej odwzorować prawdziwe obrady ONZ oraz z  uwagi na międzynarodowy charakter tego wydarzenia wszystkich uczestników oraz organizatorów obowiązywał język angielski.

Drugiego dnia, delegaci spotkali się już o 9.30. i do godziny 17.30. pracowali w  swoich komisjach. W każdym z komitetów trwały dyskusje na tematy światowej wagi, tak jak odbywa się to w Organizacji Narodów Zjednoczonych. W Security Council skupiono się na trudnej sytuacji w Egipcie, w  Disarmament and International Security Committee delegaci przyjrzeli się dokładnie sprawie Kosowa, natomiast w Economic and Social Council opracowano program zapobiegania naturalnym katastrofom. Obrady okazały się bardzo owocne, każda komisja przygotowała rezolucję, w której zaproponowała najkorzystniejsze z możliwych rozwiązanie problemu.

W piątek, 20.09. nastąpiła prezentacja wyników pracy na General Assembly (Zgromadzeniu Ogólnym) oraz oficjalne zakończenie konferencji. Wybrano i nagrodzono najlepszych delegatów  z każdej z komisji.

Ogromny sukces, jaki odniosła konferencja Olsztyn Model United Nation przyczynił się do promocji miasta oraz regionu. Wydarzenie wzbudziło zainteresowanie wśród młodzieży z wielu szkół, dlatego też wszystko wskazuje na to, że II Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie będzie kontynuowało jego organizację w następnych latach.

Opracowała Klara Kowalczyk- jedna z organizatorek  Olsztyn Model United Nations, uczennica II LO

DZIEŃ OTWARTY 2019

Dzień Otwarty - na stronę www