20190927 102651Spotkania edukacyjne z Sanepidem

Przedstawicielka Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Olsztynie przeprowadziła spotkania edukacyjno - informacyjne wśród uczniów klas drugich. Młodzież poznała konsekwencje zdrowotne sięgania po różnorodne substancje psychoaktywne, takie jak np. alkohol, papierosy, narkotyki i dopalacze.

W naszej szkole odbyły się spotkania edukacyjno – informacyjne prowadzone przez p. Grażynę Dziubanii z Sekcji Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Olsztynie. Do udziału w spotkaniach zostali zaproszeni uczniowie klas drugich. Prelegentka omówiła zagrożenia związane z sięganiem przez młodzież po substancje psychoaktywne, wyjaśniając m.in. na jakie skutki zdrowotne narażone są osoby sięgające po narkotyki – nawet te złudnie nazwane „miękkimi”, a także jak przedstawia się w naszym regionie skala zjawiska związanego z tzw. „nowymi narkotykami”. Młodzież poznała trujący skład dymu papierosowego, regulacje prawne związane z e-papierosami, czy też wpływ alkoholu na organizm kobiety w ciąży. Prezentacja, którą obejrzeli uczniowie zawierała liczne dane i przykłady, również medialne, sytuacji niebezpiecznych, do których doprowadziło zażywanie substancji psychoaktywnych – nawet przez osoby dorosłe. Dokładnie omówiony został mechanizm oddziaływania tych substancji na organizm człowieka oraz podkreślone zostało ryzyko związane z ich działaniem uzależniającym.

Zrealizowane spotkania są elementem działalności profilaktycznej szkoły, której celem jest ograniczanie zachowań ryzykownych wśród młodzieży.

Lidia Cynt

pedagog szkolny