IMG 9411 800x533Sprawozdanie z konferencji Olsztyn MUN 2016

W dniach 13-15 września 2016 roku w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie odbyła się 4 edycja Olsztyn Model United Nations ( OLSZTYN MUN 2016 ) – symulacji obrad ONZ w języku angielskim. Kilkudziesięciu uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Polski i zza granicy wcieliło się w rolę delegatów ONZ z całego świata. Organizatorem przedsięwzięcia był jak co roku Szkolny Klub Europejski pod opieką pana Andrzeja Ciesielskiego.

Pierwszego dnia obrad o godzinie 9:30 zaczęła się oficjalna ceremonia otwarcia z udziałem wszystkich delegatów i zaproszonych gości – General Assembly. Swoje przemówienia wygłosił kolejno President of General Assembly (Jan Różalski III d), Secretary General (Joanna Siembida III d), dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Olsztynie, pan Krzysztof Wiśniewski oraz pan Andrzej Ciesielski, koordynator całego projektu. Następnie wybrani delegaci wygłosili tzw. opening speech, w obecności wszystkich uczestników i gości Olsztyn MUN 2016. O godzinie 12:00 delegaci rozeszli się do swoich komisji .Były to –Security Council (SC ) ,Economic and Social Council (ECOSOC ),Disarmament and International Security Committee (DISEC ), Social ,Humanitarian and Cultural Committee SHCC )oraz World Health Organization (WHO ). Zaczęły się obrady, które z kilkoma przerwami na poczęstunek i lunch trwały do 16:30. Tego samego dnia, wieczorem od godziny 19 do 22 w klubie „Szafa” odbyła się oficjalna impreza ( Party ), w której udział mogli wziąć wszyscy delegaci i osoby zaangażowane w organizację konferencji.

Następnego dnia (14 września) wszyscy uczestnicy spotkali się na obradach o godzinie 9:00. Z przerwami na poczęstunek i lunch posiedzenia 5 komisji problemowych trwały do godziny 17:30.

Ostatni dzień konferencji (15 września ) rozpoczął się również obradami w komisjach o godzinie 10:00. Tym razem mieliśmy wyjątkowo dużo gości – OlsztynMUN odwiedzili wybrani uczniowie klas pierwszych z naszego liceum (jako obserwatorzy ). Mogli oni wejść na obrady i przyjrzeć się pracy delegatów. Planowo po jednej sesji obrad delegaci i goście zgromadzili się w Auli Karmazynowej na General Assembly. Zostały zaprezentowane wszystkie wypracowane w komisjach rezolucje. Zgodnie z procedurami poddano je głosowaniu.Na koniec rozdano nagrody dla 5 najaktywniejszych, 2 najlepiej prezentujących się delegatów, 4 gości z innych miast i 12 zza granicy. Pamiątkowe ksiązki otrzymali również opiekunowie uczniów z Węgier. O ­godzinie 15:30 ceremonia zamknięcia dobiegła końca, wszyscy pożegnali się i rozeszli do domu.

Uczestnicy, pytani o wrażenia z konferencji, zgodnie stwierdzali, iż była ona udana i przebiegła bez zarzutu. Nowi uczestnicy, uczniowie z Białegostoku, postanowili iż chcieliby przyjechać również za rok, tak samo jak nasi stali goście, uczniowie z Karinthy Frigyes Gimnazium oraz Vaci Piarista Gimnazium es Kollegium w Budapeszcie, uczestnicy pierwszej edycji OlsztynMUN. Można więc stwierdzić, że konferencja zakończyła się sukcesem.

Opracowała   -Joanna Siembida III D

23 IX 2016