GrupaUczniowie II LO ze Szkolnego Klubu Europejskiego
z wizytą w Konsulacie Finlandii w Olsztynie

Dnia 2 marca 2018r grupa uczniów z II LO w ramach działalności Szkolnego Klubu Europejskiego miała okazję udać się z wizytą do siedziby Konsulatu Finlandii w Olsztynie. Na miejscu odbyło się spotkanie z konsulem honorowym Finlandii Szczepanem Figiel –kierownikiem Katedry Analizy Rynki i Marketing, UWM, Olsztyn. Dr hab. Szczepanem Figiel, prof. UWM w formie prezentacji opowiedział o swojej pracy jako konsul honorowy polegającej na pomocy obywatelom Finlandii znajdującymi się w Polsce, utrzymywaniem kontaktów z ambasadą Finlandii, promowaniem gospodarczych i kulturalnych relacji między Polską a Finlandią oraz utrzymywaniem kontaktów z uniwersytetami, instytucjami badawczymi, izbami gospodarczymi oraz fińskimi firmami.

Konsul opowiedział także o partnerskim mieście Olsztyna - Rovaniemi. Ponadto uczniowie mieli okazję dowiedzieć się na czym polega fenomen Finlandii, jako kraju przodującego w wielu dziedzinach-od designu przez technologię po edukację. Przedstawiona została idea społeczeństwa kontraktowego, jako klucz do sukcesu państw najbardziej rozwiniętych. Na koniec spotkania uczniowie mogli zadawać konsulowi pytania na tematy, które najbardziej ich interesowały. Jedną z najciekawszych informacji okazał się fakt, iż w Finlandii został zniesiony Trybunał Konstytucyjny, w którym to urzędzie w Polsce doszło ostatnio do kontrowersyjnych zmian. Oprócz tego były poruszane wątki historyczne oraz polityczne i ekonomiczne Finlandii na tle europejskim oraz światowym. Uczestnicy spotkania otrzymali broszury z informacjami o funkcjonowaniu fińskiego konsulatu w Olsztynie, jak i sprawach bardziej przyziemnych, czyli kuchni fińskiej. Spotkanie było bardzo informatywne i z pewnością zmotywowało uczniów do zastanowienia się nad tym, jak ich pokolenie może zmienić Polskę na lepsze.

Opracowała Julia Osełkowska oraz Krzysztof Kułaga

Grupa