12345Collegium Rhetoricum debatuje online!

Dnia 21.03.2020 członkowie Collegium spotkali się w świecie wirtualnym, ale w czasie rzeczywistym. Pochyliliśmy się nas tezą: Archetyp żołnierza bohatera przynosi więcej szkód niż pożytku. Debata odbyła się na specjalnej platformie debatanckiej, dostosowanej do obecnej sytuacji.

W debacie udział wzięli:

84013832 872257673225849 6669123636957282304 nCollegium Rhetoricum w Katowicach
debatowało dla podopiecznych
Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca

Ćwierćfinał, najlepszy mówca turnieju, statuetka dla Opiekuna

Charytatywny Turniej Debat Oksfordzkich “Debatuj z sercem” - to inicjatywa, której głównym celem jest wsparcie podopiecznych Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca. Turniej odbył się w dniach 7-8 marca 2020 r. w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 2 w Katowicach. Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny. Obydwie drużyny awansowały do fazy pucharowej i debatowały w ćwierćfinałach! Nasz mówca, już absolwent IILO, zdobył tytuł najlepszego mówcy turnieju, a nasz opiekun-Anna Brzostek otrzymała statuetkę/wyróżnienie za ogromną pracę na rzecz trzech edycji turnieju charytatywnego.

nastroneeeeeeCollegium Rhetoricum
I miejsce w etapie regionalnym
Turnieju DeBBaty

Dnia 28.02.2020 odbyła się faza eliminacyjna projektu DeBBaty. Do fazy eliminacyjnej przystąpiły cztery szkoły z Olsztyna: ILO, IILO, XII LO oraz XIII LO.

W półfinałach odbyły się pojedynki pomiędzy:

II LO vs. XII LO oraz I LO vs. XIII LO. Zwycięskie drużyny z pojedynków półfinałowych spotkały się w finale (ILO oraz II LO).

I love to bakeCollegium Rhetoricum
w projekcie DeBBaty

Dnia 18.02.2020 odbyły się w naszej szkole drugie warsztaty w ramach projektu DeBBaty. Panel warsztatowy poprowadziła pani Dorota Kaiper z Fundacji Nowy Głos z Warszawy. Warsztaty miały zakres międzyszkolny – wzięli w nich udział uczniowie z ILO, IILO, XII LO, XIII LO w Olsztynie. Podczas spotkania uczniowie z ILO i IILO uczestniczyli w pokazowej debacie.

DSCN8164Nasza szkoła - ponownie szkołą satelicką projektu
DeBBaty

W roku 2018 Collegium Rhetorium po raz pierwszy brało udział w turnieju DeBBaty. W marcu 2018 zajęliśmy 1 miejsce w Polsce wygrywając całą edycję turnieju. W roku 2019 II LO po raz pierwszy było szkołą satelicką projektu DeBBaty, natomiast obecnie ponownie uzyskaliśmy tytuł szkoły satelickiej. W związku z funkcją szkoły satelickiej programu organizujemy dwa spotkania szkoleniowe dla uczniów szkół olsztyńskich. W lutym odbędzie się w naszej szkole etap regionalny projektu DeBBaty, na który przyjadą certyfikowani sędziowie z Warszawy.

nastrooonneeFerie w Collegium Rhetoricum

W dniu 30.01.2020 odbyły się w naszej szkole dwie debaty szkoleniowe. Tezy, nad którymi się pochyliliśmy brzmiały:

1. Aneksja Krymu przyniosła Rosji więcej szkód niż korzyści
  2. System federacyjny jest korzystniejszy od systemu unitarnego

Ogromnym wyróżnieniem była dla nas obecność absolwentów, którzy podczas nauki w naszej szkole, byli w Collegium, ale swojej przygody z debatami nie zakończyli opuszczając mury naszej szkoły. Debatują dalej, działają w fundacjach w Warszawie i Poznaniu łącząc świat debat. Podziękowania kierujemy do Aleksandry Auksztulewicz, Moniki Lendy oraz Karola Kowalczyka, którzy w ferie (mimo swojej sesji egzaminacyjnej na studiach) debatowali razem z nami!

toooCollegium Rhetoricum
D E B A T A   O T W A R T A

Dnia 12.12.2019 Collegium Rhetoricum przeprowadziło debatę otwartą, która została zorganizowana w przeddzień rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Teza, na którą pochylili się członkowie Collegium, była jedną z tez Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich i nawiązywała do kwestii patriotyzmu: Patriotyzm dzieli zamiast łączyć. Gościem specjalnym wydarzenia była pani dr hab. Anna Pytasz-Kołodziejczyk (UWM), która w komentarzu zwrotnym odniosła się do argumentacji każdej ze stron debaty.

77341444 569520367146661 9127122000140042240 oCollegium Rhetoricum

Dnia 07.12.2019 członkowie CR pochylili się nad tezą: Polska powinna wprowadzić podatek od niezdrowej żywności. W sobotniej debacie udział wzięli: Iga Bielak (klasa 1), Lidka Zygadło (klasa 1), Konrad Cybulski (klasa 2), Agnieszka Skrzat (klasa 1), Zuzanna Krzynowek (klasa 1), Maria Nyga (klasa 1), Paweł Strepikowski (klasa 1), Bartek Danisiewicz (klasa 1).

dziewczynyCollegium Rhetoricum
2 miejsce na Miniturnieju o Wolontariacie w Toruniu

Dnia 05.12.2019 reprezentacja naszej szkoły w składzie: Julia Kowalewska (2e), Katarzyna Kuźmińska (2g), Klaudia Rokita (2b) oraz Natalia Ochocka (2g) wzięła udział w Miniturnieju o Wolontariacie, który odbył się w Toruniu na Wydziale Prawa i Administracji. Drużyna debatowała zgodnie z harmonogramem 3 razy, 2 razy zwyciężyła swoich adwersarzy, dzięki czemu ostatecznie uplasowała się na 2 miejscu według klasyfikacji liczby wygranych debat.

nastrone7C o l l e g i u m   R h e t o r i c u m
Żyć według YOLO czy temat mniejszości etnicznych?

Dnia 23.11.2019 odbyły się w naszej szkole dwie debaty szkoleniowe. Debaty były efektem finalnym warsztatów, które zostały zorganizowane dla członków Collegium.  Podczas warsztatów uczniowie mieli okazję dokonać analizy tzw. tez powinnościowych oraz tez działania (tezy policy). Głównym sędzią debat był Michał Kruszyński (profesjonalny sędzia wielu turniejów ogólnopolskich).