nastrone7C o l l e g i u m   R h e t o r i c u m
Żyć według YOLO czy temat mniejszości etnicznych?

Dnia 23.11.2019 odbyły się w naszej szkole dwie debaty szkoleniowe. Debaty były efektem finalnym warsztatów, które zostały zorganizowane dla członków Collegium.  Podczas warsztatów uczniowie mieli okazję dokonać analizy tzw. tez powinnościowych oraz tez działania (tezy policy). Głównym sędzią debat był Michał Kruszyński (profesjonalny sędzia wielu turniejów ogólnopolskich).

Dark Khaki Food Photo Food Quotes Facebook Post 1Collegium Rhetoricum
wobec technologii usuwania wspomnień?

Dnia 16.11.2019 członkowie Collegium Rhetoricum pochylili się nad tezą: Zakładając, że technologia usuwania wybranych wspomnień istnieje i jest dostępna dla każdego, przyniosłaby ona więcej szkód niż korzyści. Debatę jednogłośnie wygrała strona propozycji stosunkiem punktów 5 do 0. W jury oprócz opiekuna (Anna Brzostek) oraz aktualnych członków CR zasiedli również absolwenci roku 2018: Dominik Rudziński i Karol Kowalczyk.

Winter 2020 CollectionCertyfikaty IPN - MEN

W roku szkolnym 2018/2019 trzy nauczycielki z naszej szkoły Beata Fronczak-Duńczyk, Hanna Janik oraz Anna Brzostek brały udział w cyklu warsztatów i prelekcji dotyczących budowy struktur państwa i wojny o granice Rzeczypospolitej. Po zakończonych warsztatach i wykorzystaniu merytorycznych informacji podczas pracy z uczniami w różnych aspektach działalności naszej szkoły, Panie otrzymały certyfikaty Instytutu Pamięci Narodowej oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.

razem1Collegium Rhetoricum
wyniki rekrutacji 2019

We wrześniu odbyła się rekrutacja do Collegium Rhetoricum. Przesłuchania trwały tydzień czasu. Do grona mówców II LO przyjęliśmy ostatecznie ponad 20 osób z 95, które się do nas zgłosiły!

15.10.2019Collegium Rhetoricum
Warsztaty dobrego mówcy

Dnia 15.10.2019 odbyły się w naszej szkole całodziennie warsztaty z panem Michałem Kruszyńskim, prezesem Fundacji Nowy Głos z Warszawy. W warsztatach udział wzięli głównie nowi członkowie Collegium. Każdy uczestnik otrzymał podręcznik debat oksfordzkich. Jest to pierwsza tego typu publikacja w Polsce! Było to pierwsze z serii spotkań warsztatowych Collegium!

Projekt bez tytułu 1Collegium contra klepsydra?

Dnia 19.10.2019 rozpoczęliśmy naszą pierwszą debatę w szkole w roku szkolnym 2019/2020.

Infoslajd: na potrzeby tej debaty zakładamy, że każdy w wieku 18 lat dostaje zapieczętowaną kopertę z dokładnie określoną datą swojej śmierci. Tej daty nie da się w żaden sposób zmienić i jest ona zawsze dokładna i ostateczna. Każdy osiemnastolatek ma wybór między otwarciem a zniszczeniem koperty.

12Collegium zaprasza na rekrutację!

Niezwykle miło nam jest zaprosić wszystkich uczniów klas pierwszych II LO na rekrutację do naszego klubu debat oksfordzkich. W najbliższych dniach członkowie Collegium odwiedzą Was, aby przedstawić naszą ofertę na obecny rok szkolny. Wpisujcie się na listy chętnych aby móc rozpocząć z nami przygodę!

Plan rekrutacji przedstawia się następująco:

23.09 (od godz. 14.40)
24.09 (od godz. 14.40)
25.09 (od godz. 16.20)
26.09 (od godz. 14.40)

Zapraszamy na naszego FP: https://www.facebook.com/collegiumrhetoricum.olsztyn/

ZAPRASZAMY!!!!!!

20190427 183222Collegium Rhetoricum
podczas turnieju polonijnego #mojaniepodległa
Warszawa 27-28.04.2019

W dniach 27-28.04.2019 mieliśmy ogromny zaszczyt, jako jedyny klub debat w Polsce (!) uczestniczyć w turnieju #mojaniepodległa - edycja polonijna. Członkowie Collegium pełnili podczas turnieju funkcje: marszałków i sekretarzy, a p. Anna Brzostek sędziowała całą fazę finałową turnieju. Turniej był wyjątkowym wydarzeniem, skupiającym wokół siebie szkoły z Dublina, Odessy, Brukseli, Winnicy, Żytomierza, Lwowa i Kazachstanu! Dla społeczności Collegium Rhetoricum było to ogromne wyróżnienie i podziękowanie za zaangażowanie w dotychczasową pracę na rzecz promocji debat oksfordzkich.

55604034 1189565227896635 7447464993387184128 nCollegium Rhetoricum
zdobyło III miejsce w Polsce
w fazie finałowej turnieju RODEH w Łodzi

Turniej RODEH jest turniejem debat oksfordzkich rozgrywanym w dwóch etapach. Etap pierwszy odbył się w listopadzie 2018, w którym nasza drużyna zdobyła I miejsce, wygrywając tym samym awans do fazy finałowej. W fazie finałowej reprezentacja CR zmierzyła się ze wszystkimi zwycięzcami poszczególnych etapów w Polsce. Stanęliśmy do 3 debat, z których wygraliśmy dwie, zdobywając jednocześnie III miejsce w Polsce!

Projekt bez tytułuDebatowaliśmy z sercem dla podopiecznych

Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu

W dniach 02.-03.03.2019 nasza reprezentacja była na turnieju w Zabrzu. Jest to obecnie jedyny turniej charytatywny w Polsce. W skład naszej reprezentacji weszły uczennice klas 1d i 1g: Małgorzata Purta, Wiktoria Załoga, Natalia Ochocka, Katarzyna Kuźmińska. Dziewczyny, mimo, że stanowiły jeden z najmłodszych składów drużyn poradziły sobie wyśmienicie! Przystąpiły do 3 debat i WYGRAŁY 2 z nich, ulegając jedynie w potyczce słownej studentom UJ.