toooCollegium Rhetoricum
D E B A T A   O T W A R T A

Dnia 12.12.2019 Collegium Rhetoricum przeprowadziło debatę otwartą, która została zorganizowana w przeddzień rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Teza, na którą pochylili się członkowie Collegium, była jedną z tez Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich i nawiązywała do kwestii patriotyzmu: Patriotyzm dzieli zamiast łączyć. Gościem specjalnym wydarzenia była pani dr hab. Anna Pytasz-Kołodziejczyk (UWM), która w komentarzu zwrotnym odniosła się do argumentacji każdej ze stron debaty.

77341444 569520367146661 9127122000140042240 oCollegium Rhetoricum

Dnia 07.12.2019 członkowie CR pochylili się nad tezą: Polska powinna wprowadzić podatek od niezdrowej żywności. W sobotniej debacie udział wzięli: Iga Bielak (klasa 1), Lidka Zygadło (klasa 1), Konrad Cybulski (klasa 2), Agnieszka Skrzat (klasa 1), Zuzanna Krzynowek (klasa 1), Maria Nyga (klasa 1), Paweł Strepikowski (klasa 1), Bartek Danisiewicz (klasa 1).

dziewczynyCollegium Rhetoricum
2 miejsce na Miniturnieju o Wolontariacie w Toruniu

Dnia 05.12.2019 reprezentacja naszej szkoły w składzie: Julia Kowalewska (2e), Katarzyna Kuźmińska (2g), Klaudia Rokita (2b) oraz Natalia Ochocka (2g) wzięła udział w Miniturnieju o Wolontariacie, który odbył się w Toruniu na Wydziale Prawa i Administracji. Drużyna debatowała zgodnie z harmonogramem 3 razy, 2 razy zwyciężyła swoich adwersarzy, dzięki czemu ostatecznie uplasowała się na 2 miejscu według klasyfikacji liczby wygranych debat.

nastrone7C o l l e g i u m   R h e t o r i c u m
Żyć według YOLO czy temat mniejszości etnicznych?

Dnia 23.11.2019 odbyły się w naszej szkole dwie debaty szkoleniowe. Debaty były efektem finalnym warsztatów, które zostały zorganizowane dla członków Collegium.  Podczas warsztatów uczniowie mieli okazję dokonać analizy tzw. tez powinnościowych oraz tez działania (tezy policy). Głównym sędzią debat był Michał Kruszyński (profesjonalny sędzia wielu turniejów ogólnopolskich).

Dark Khaki Food Photo Food Quotes Facebook Post 1Collegium Rhetoricum
wobec technologii usuwania wspomnień?

Dnia 16.11.2019 członkowie Collegium Rhetoricum pochylili się nad tezą: Zakładając, że technologia usuwania wybranych wspomnień istnieje i jest dostępna dla każdego, przyniosłaby ona więcej szkód niż korzyści. Debatę jednogłośnie wygrała strona propozycji stosunkiem punktów 5 do 0. W jury oprócz opiekuna (Anna Brzostek) oraz aktualnych członków CR zasiedli również absolwenci roku 2018: Dominik Rudziński i Karol Kowalczyk.

Winter 2020 CollectionCertyfikaty IPN - MEN

W roku szkolnym 2018/2019 trzy nauczycielki z naszej szkoły Beata Fronczak-Duńczyk, Hanna Janik oraz Anna Brzostek brały udział w cyklu warsztatów i prelekcji dotyczących budowy struktur państwa i wojny o granice Rzeczypospolitej. Po zakończonych warsztatach i wykorzystaniu merytorycznych informacji podczas pracy z uczniami w różnych aspektach działalności naszej szkoły, Panie otrzymały certyfikaty Instytutu Pamięci Narodowej oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.

razem1Collegium Rhetoricum
wyniki rekrutacji 2019

We wrześniu odbyła się rekrutacja do Collegium Rhetoricum. Przesłuchania trwały tydzień czasu. Do grona mówców II LO przyjęliśmy ostatecznie ponad 20 osób z 95, które się do nas zgłosiły!

15.10.2019Collegium Rhetoricum
Warsztaty dobrego mówcy

Dnia 15.10.2019 odbyły się w naszej szkole całodziennie warsztaty z panem Michałem Kruszyńskim, prezesem Fundacji Nowy Głos z Warszawy. W warsztatach udział wzięli głównie nowi członkowie Collegium. Każdy uczestnik otrzymał podręcznik debat oksfordzkich. Jest to pierwsza tego typu publikacja w Polsce! Było to pierwsze z serii spotkań warsztatowych Collegium!

Projekt bez tytułu 1Collegium contra klepsydra?

Dnia 19.10.2019 rozpoczęliśmy naszą pierwszą debatę w szkole w roku szkolnym 2019/2020.

Infoslajd: na potrzeby tej debaty zakładamy, że każdy w wieku 18 lat dostaje zapieczętowaną kopertę z dokładnie określoną datą swojej śmierci. Tej daty nie da się w żaden sposób zmienić i jest ona zawsze dokładna i ostateczna. Każdy osiemnastolatek ma wybór między otwarciem a zniszczeniem koperty.

12Collegium zaprasza na rekrutację!

Niezwykle miło nam jest zaprosić wszystkich uczniów klas pierwszych II LO na rekrutację do naszego klubu debat oksfordzkich. W najbliższych dniach członkowie Collegium odwiedzą Was, aby przedstawić naszą ofertę na obecny rok szkolny. Wpisujcie się na listy chętnych aby móc rozpocząć z nami przygodę!

Plan rekrutacji przedstawia się następująco:

23.09 (od godz. 14.40)
24.09 (od godz. 14.40)