Ewolucja herbu polskisaleHistoria i ewolucja godła polskiego
przy kolumnie Orła Białego w Olsztynie
Lekcja historii 2f w innym wymiarze

W dniu 14.11.2018 grupa uczniów klasy 2f (Historia i społeczeństwo) wzięła udział w lekcji poświęconej historii godła polskiego. Lekcja odbyła się na placu Konsulatu Polskiego, gdzie dnia 11.11.2002 został odsłonięty Pomnik Orła Białego. Uczniowie zapoznali się z ewolucją zmian wprowadzanych w godle naszego państwa poprzez oglądanie poszczególnych wizerunków Orła Białego na szkle oraz obejrzenie tablic wmurowanych w pomnik Orła Białego.

Dzięki pamiątkowym tablicom lekcja została poszerzona o heraldykę np. symbolikę Rodła. Po lekcji na planu Konsulatu, uczniowie wrócili do szkoły, gdzie już w sali, na lekcji zapoznali się z dokładnym opisem symbolu państwa oraz z ewolucją herbu na przestrzeni wieków (od wizerunku orła na denarze Chrobrego z XI wieku do obecnego wizerunku herbu). Uczniowie wspólnie dokonali analizy rozwoju wizerunku godła Polski wiążąc rozwój herbu z dziejami historii oraz kartografią Polski.

Anna Brzostek

godlo

nastrone

nastrone22

nastronepierwsze zdjecie

nastronnnnee

nastroooone

natsorn333