1SEMINARIUM MIĘDZYNARODOWE
‘EUROPE PROJECT’ W OFFENBURGU

Współpraca z Offenburgiem , miastem partnerskim Olsztyna ma w naszej szkole już wieloletnią tradycję. W wymianach z Klosterschulen Unseren Lieben Frau brali zawsze udział uczniowie klas dwujęzycznych z językiem niemieckim. W tym roku po raz kolejny do współpracy w ramach seminarium zostali zaproszeni uczniowie licealnych klas dwujęzycznych z językiem angielskim. Seminarium Międzynarodowe Europe Project, poświęcone było zagadnieniom Unii Europejskiej. Językiem roboczym był język angielski, a uczestnikami byli uczniowie z Niemiec, Włoch i Polski.

IMG 20181016 1213511STUDIA W WALII?
JAK TO SIĘ ROBI?

Niby do matury jeszcze trochę czasu zostało, ale na pewne pytania dobrze byłoby już teraz odpowiedzieć: co studiować i gdzie? Zadanie to trudne i dlatego warto szukać inspiracji. 16 października 2018 uczniowie maturalnych klas dwujęzycznych z językiem angielskim zostali zaproszeni na spotkanie z oficjalnym przedstawicielem walijskiego Uniwersytetu Aberystwyth ( Walia) w Wielkiej Brytanii.

IMG 20181119 1302341SPOTKANIE Z KONSULEM

Dnia 19 listopada 2018 na zaproszenie doradcy zawodowego p. Jolanty Lubowieckiej gościł w naszej szkole pan Nick Laverty, amerykański dyplomata w randze vice konsula przy Ambasadzie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej w Warszawie. Przed podjęciem pracy w korpusie dyplomatycznym pan Laverty pracował jako wykładowca na prestiżowych uczelniach amerykańskich w regionie New England , w stanach takich jak: Maine, New Hampshire, Vermont, Massachusetts, Rhode Island and Connecticut.

Screenshot 2018-11-23-09-26-02THE GREAT WAR AND SOCKS

20 listopada 2018 otrzymaliśmy zaproszenie na Uniwersytet Warmińsko Mazurski w Olsztynie na montaż słowno-muzyczny w języku angielskim na temat 100-lecia zakończenia   I Wojny Światowej.

Uczniowie dwóch klas dwujęzycznych z językiem angielskim mieli możliwość wysłuchania prezentacji dotyczącej I Wojny Światowej, wierszy poetów wojennych oraz piosenek z tamtego okresu. Było to doskonalenie języka obcego i ciekawa lekcja historii w jednym.

IMG 20181121 1225151MAKI I NIEDŹWIEDŹ WOJTEK

21 listopada 2018 gościliśmy w naszej szkole wykładowcę UWM w Olsztynie pana Trevora Hilla, który w języku angielskim opowiadał o tradycji obchodów Remembrance Day w Wielkiej Brytanii, weteranach wojennych i akcentach polskich, takich jak historia Generała Maczka i niedźwiedzia Wojtka, który z armią Andersa wędrował po Europie w czasie wojny.

Wiele osób po raz pierwszy usłyszało o cmentarzu żołnierzy brytyjskich na Warmii oraz obecności wojsk irlandzkich podczas Plebiscytu w Olsztynie. Mimo poważnego tematu, osobowość gościa sprawiła, że na twarzach słuchaczy oprócz zainteresowania gościł też szczery uśmiech.

IMG 20181126 0909471ŚWIĘTO DZIĘKCZYNIENIA W USA

W ramach olimpiady „ Zwolnieni z teorii” uczennice klasy IID Aleksandra Gościcka, Zuzanna Niedźwiedzka, Julia Nowoszyńska i Gabriela Przybyła przygotowały projekt COOLTURALNIE dotyczący kultur świata. Jednym z tematów, który zainteresował grupę było Święto Dziękczynienia w USA.

IMG 20181206 093559WARSZTATY JĘZYKOWE
: TŁUMACZENIE TEKSTU

Dnia 6.12.2018 Pani dr Katarzyna Kodeniec z UWM w Olsztynie przeprowadziła drugą część warsztatów językowych poświęconych tłumaczeniu tekstu. Uczniowie klas dwujęzycznych z językiem angielskim, którzy w maju uczyli się o zasadach dotyczących tłumaczenia różnego rodzaju tekstów, mieli teraz możliwość sprawdzenia teorii w praktyce. Efekty tłumaczenia zostały porównane z tłumaczeniem profesjonalnym czyli fragmentem wydanej książki i okazało się, że teksty uczniowskie bardzo dobrze się czyta.

BRAWO !

IMG-20190315-WA0005WARSZTATY JĘZYKOWE : Elementy kulturowe w przekładzie

Tłumaczenie tekstu to trudna sztuka . Wydaje się, że do znalezienia znaczenia wyrazu często wystarczy słownik. Ale czy zawsze ? A co z nowymi wyrazami pojawiającymi się w języku w wyniku pewnych zjawisk kulturowych? Jak przetłumaczyć słowa : Gimbaza , Teleranek czy świąteczna kapusta? Oczywiście taki problem pojawia się również przy tłumaczeniu z języka obcego na język polski.

Te zagadnienia były tematem już trzeciej części warsztatów tłumaczeniowych, które 15 marca 2019 roku poprowadziła pani dr Katarzyna Kodeniec z UWM w Olsztynie z uczniami III klasy dwujęzycznej z językiem angielskim.

patHappy St. Patrick's Day! 
17 marca świętuję cały świat!

W pięknie udekorowanej szkole, smakując kolorowych, pachnących babeczek, słuchając celtyckiej muzyki, również dołączyliśmy do obchodów Dnia Św. Patryka.

W poniedziałek 18 marca odbył się w naszej szkole kiermasz słodkości, w ramach którego zebrano fundusze na cel dobroczynny- Schronisko dla Zwierząt w Olsztynie.

Organizatorem wydarzenia była klasa 1E pod opieką Pani Doroty Łasiewickiej.

FILMoTALK 2Sięgnęliśmy po złoto po raz drugi...

Uczennica naszego liceum Weronika Gancewska z kl. 2D została zwyciężczynią III Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego ‘FILMoTALK’ zdobywając nagrodę główną – semestr nauki jęz. angielskiego ufundowany przez  szkołę językową King’s School of English w Olsztynie.

Uroczystość ogłoszenia wyników i rozdania nagród odbyła się 20 marca 2019 roku w VI LO w Olsztynie. Pozostałe uczestniczki finału zdobyły wyróżnienia: Olga Wiśniewska i Alicja Ejdys z kl. 1E , Marta Głąbowska i Hanna Górska z kl. 2A. Opiekunem uczennic była Pani Dorota Łasiewicka.