1Historia obłędu - nazizm w Niemczech
Wykład dr hab. Anny Pytasz- Kołodziejczyk (UWM)

Dnia 12.04.2018 uczniowie Collegium Rhetoricum, klas pierwszych (1f,1e) oraz rozszerzenia historii wzięli udział w wykładzie dr hab. Anny Pytasz-Kołodziejczyk z UWM w Olsztynie. Wykład poświęcony był tematyce nazizmu, jego historii, ale przede wszystkim ukazaniu działania machiny III Rzeszy w aspekcie społecznym, prawnym oraz propagandowym. Pani dr hab. A. Pytasz-Kołodziejczyk przestawiła krótko historię dojścia do władzy przywódcy III Rzeszy, następnie na podstawie faktów historycznych przedstawiła spojrzenie na problem nazizmu nie tylko historyków, ale również filozofów i socjologów, kładąc przy tym nacisk na ZROZUMIENIE problematyki, która jest niezwykle ważna dla każdego pokolenia. Aspekty prawne, które były jednym z elementów części wykładu, były poparte konkretnymi przykładami, co umożliwiło uczniom spojrzenie na problem nazizmu nie tylko, jako odległego tematu z lekcji historii...
Historia uczy. Historia daje możliwości poznania, ale jest również refleksją, nad którą każdy powinien pochylić się dla siebie, bowiem tylko wtedy odpowiemy sobie na pytanie postawione dziś podczas prelekcji: Czy koniec III Rzeszy był końcem nazizmu i ludobójstwa...

Anna Brzostek

Beata Fronczak-Duńczyk

DSCN4609

DSCN4613

DSCN4615

DSCN4677

na-strone