SZKOLNA WYCIECZKA DO ANGLII ( 08- 14.06.2018)

W dniach 08- 14.06.2018 grupa 42 uczniów z naszego gimnazjum i liceum uczestniczyła w edukacyjnej wycieczce do Anglii. Wyjazd miał charakter warsztatowy i obejmował zwiedzanie połączone z nauką języka angielskiego. Uczniowie rozwiązywali zadania związane z odwiedzanymi miejscami oraz mieli możliwość poznania angielskiego domu i jego zwyczajów podczas 4 noclegów u rodzin w Londynie. Niektórzy po raz pierwszy mogli spróbować Yorkshire pudding, herbaty z mlekiem czy chipsów octowych. Niemałe zdziwienie wywołały podwójne krany w łazience czy też kolejki grzecznie czekających na autobus pasażerów. Zachwyciła różnorodność i wielość kultur mieszkańców Anglii, tradycyjne stroje, różne dialekty i języki całego świata oraz oryginalne kuchnie z najdalszych zakątków.

Wyzwaniem była wielogodzinna podróż, urozmaicona śpiewami uczniów oraz filmami przybliżającymi miejsca, które miały być zwiedzane. Dużym przeżyciem była przeprawa przez Eurotunel, która minęła zaskakująco szybko i tzw. sucha stopą wbrew obawom niedowiarków. Pierwszy dzień spędziliśmy w Londynie zaczynając od południka zerowego w Greenwich, skąd popłynęliśmy Tamizą do dzielnicy Westminster, słuchając ciekawych opowieści kapitana o mijanych zabytkach i atrakcjach. Już na lądzie podziwialiśmy budynek Parlamentu, Opactwa Westminsterskiego, odwiedziliśmy ministerstwa wzdłuż Whitehall, 10 Downing Street, Pałac św. Jakuba a przed pałacem Buckingham próbowaliśmy dostrzec w oknie postać samej królowej. China Town zachwyciła nas egzotyką, na Leister Square tańczyliśmy z ulicznymi artystami, a bogaty w wrażenia dzień zakończyliśmy w Galerii Narodowej podziwiając dzieła takich artystów jak Van Gogh, Leonardo da Vinci czy Picasso.

Drugi dzień spędziliśmy w nadmorskim kurorcie Brighton, gdzie zwiedziliśmy wspaniały XIX wieczny Royal Pavillon, zbudowanym przez króla Jerzego IV. Wysłuchaliśmy historii powstania pałacu, ciekawostek dotyczących tamtych czasów oraz opisu poszczególnych imponujących sal. Następnie odbyliśmy spacer po najstarszej dzielnicy Brighton- The Lines, gdzie mieliśmy możliwość zrobienia drobnych zakupów. Wiele radości sprawił nam czas spędzony na pięknej kamienistej plaży z XIX molo, gdzie mogliśmy chwile odpocząć, zjeść fish and chips i uzupełnić zadania warsztatowe

Trzeciego dnia zwiedziliśmy Windsor-weekendową rezydencję królowej Elżbiety II i siedzibą najstarszego na świecie Orderu Podwiązki, zapisaną w Księdze Rekordów Guinnessa, jako największy zamieszkały zamek na świecie. Zajrzeliśmy także do kaplicy św. Jerzego, gdzie niedługi czas przed naszym przyjazdem książę Harry i Megan Merkel powiedzieli sobie sakramentalne „tak”. Następnie udaliśmy się do średniowiecznego kompleksu ogrodowo pałacowego Hampton Court ,który związany jest z czasami panowania Henryka VIII. Przewodnik oprowadzał nas po pałacowi kuchni i komnatach opowiadając ciekawe, czasem zabawne anegdoty z życia na Hampton Court. Zwiedzanie zakończyliśmy szukając drogi wyjścia z labiryntu the Maze oraz podziwiając pięknie utrzymane ogrody pałacowe.

Kolejnego dnia wybraliśmy się do Cambridge, gdzie odbyliśmy wycieczkę piętrowym autobusem ( city tour) po miasteczku akademickim. Zadziwiła nas liczba rowerów w mieście oraz żywiołowa radosna atmosfera mieście mijając słynne College , wizyta w Trinity College , Powrót do rodzin, obiadokolacja, nocleg.

6 Dzień

Po śniadaniu pożegnanie się z goszczącymi nas rodzinami, przejazd do Canterbury, zwiedzanie gotyckiej Katedry, spacer po miasteczku, podziwianie wspaniałych domów z czasów królowej Elżbiety I, wyjazd z Canterbury do kraju, przejazd eurotunelem do Francji, Belgii, Holandii, Niemiec do Polski.